slider slider slider slider

Ochrana rostlin podle nových předpisů


04.04.2011
 
 
TD HiSpeed 025
TD HiSpeed 025

V letošním roce vyšla nová vyhláška o ochraně rostlin na polích kolem povrchových vod a mezí.

Veškeré informace lze nalézt na webu SRS">SRS: Vyhláška je podrobně popsaná v „základní informaci“ a 5 tabulkových přílohách a není zrovna jednoduché a přehledné se dopátrat konkrétní ochranné vzdálenosti, kterou je třeba s postřikovačem na daném poli dodržet. Pro ulehčení přináším krátký návod, jak postupovat.

Základní omezení:

Omezení SPe3 na etiketě přípravku- kolem povrchových vod je nejmenší ochranná vzdálenost u polí 4 m, u sadů a vinic 6 m. Tuto vzdálenost je třeba bez výjimky dodržet i při použití nejlepších protiúletových trysek. Omezení SPe3 na etiketě přípravku - kolem mezí je při aplikaci herbicidů nejmenší ochranná vzdálenost 1 m, tuto je třeba bez výjimky dodržet i při použití nejlepších protiúletových trysek. Omezení SPe2 na etiketě přípravku = na svazích nad 3° je kolem povrchových vod ochranná vzdálenost 100 m, tuto nelze zkrátit ani při použití protiúletové trysky.

Konkrétní postup:

  1. Zjistit na etiketě přípravku základní ochrannou vzdálenost v metrech a případné omezení aplikace na svažitých pozemcích (Spe2). Pokud je na etiketě omezení SPe2, na svahu nad 3° je kolem povrchových vod ochranná vzdálenost 100 m a nelze ji zkrátit.
  2. Pokud je na etiketě jen omezení SPe3, vybrat správnou kapitolu s ochrannými vzdálenostmi: a) Ochrana kolem vodotečí b) Ochrana kolem mezí
  3. Podle plodiny a výšky porostu zjistit ve správné tabulce zkrácenou ochrannou vzdálenost podle druhu protiúletové trysky (třída snížení úletu 50%, 75%, 90%) a maximální povolený tlak na trysce.

Praktický pohled na nový předpis.

Letošní rok je pro nový předpis „zkušební“, příští rok již bude dodržování předpisu striktně kontrolováno. Není jednoduché vyhlášce vyhovět a přitom efektivně hospodařit. Jak se co nejlépe předpisu přizpůsobit?

  1. Upravit záběrové sekce postřikovače. Tak, aby šly sekce vypínat podle různých šířek ochranného písma (u polí jsou to 1m, 2m, 4m, 5m, 6m a 8m). Pokud sekce na postřikovači nebudou záběrem odpovídat ochranné vzdálenosti, bude muset postřikovač vyjíždět z kolejového meziřádku (např. postřik herbicidem 1 m od meze = 1 m mimo kolejový řádek, následný postřik fungicidem až k mezi = v kolejovém meziřádku) nebo obsluha vypne postřik na větší šířce, než je nutné.
  2. Optimalizovat tlak na trysce. Např. tryska TD HiSpeed 025 má klasifikaci 90% snížení úletu při dodržení max.tlaku 2 atm. Takto nízký tlak je sice dobrý pro snížení úletu, ale je nedostatečný pro dosažení potřebné biologické účinnosti postřiku. Nízkým tlakem je třeba ošetřit jen tu část pozemku, která je v ochranném pásmu. Zbytek pole je třeba stříkat optimálním tlakem min 5 atm. Reálně to znamená, že např. při dávce 150 L/ha se pole musí objet rychlostí 6,5 km/h, aby byl dodržen max.tlak 2 atm na trysce. Po objetí pole se pak může jezdit rychlostí 12 km/h, při dodržení dávky je tlak 6,5 atm.
  3. Optimalizovat výkon postřikovače. Ošetřovat okraje polí o 5,5 km/hod pomaleji než vnitřek pole znamená snížení výkonu postřikovače. U jednoho 150 ha pole (obdélník 1000 m x 1500 m) se ošetření celé výměry prodlouží o 20 minut. U 5 polí 30 ha (obdélník 1000 m x 300 m) se ošetření celé výměry prodlouží o 54 minut. U 10 polí 15 ha (obdélník 500 m x 300 m) se ošetření celé výměry prodlouží o 68 minut. U 20 polí 7,5 ha (obdélník 250 m x 300 m) se ošetření celé výměry prodlouží o 106 minut. U středních a menších pozemků to znamená významné snížení denního výkonu postřikovače. Řešením je stříkat souvrať s TD HiSpeed 04, 12 km/hod, tlak 2 atm dávka 150 l/ha a uvnitř pole stříkat s TD HiSpeed 025, 12 km/hod, tlak 6,5 atm, dávka 150 l/ha. Přepínání velikostí trysek ručně po objetí souvratě není moc pohodlné a také zdržuje. Ideální je dálkové přepínání velikosti trysek z kabiny řidiče – SELEJET.

 SELEJET

 Závěrem:

Nový předpis o ochraně okrajů pozemků a povrchových vod platí v Německu již téměř 10 let. Prakticky ve shodném znění bude platit i u nás. Polovina postřikovačů Agrio směřuje na náročný německý trh a většina zákazníků si objednává výbavu postřikovače právě s ohledem na tento předpis. Dlouholeté zkušenosti nyní můžeme ihned předat našim domácím zákazníkům. Podle nových předpisů se určitě vyplatí upravit i starší postřikovače.

AGRIO
 
Ivan Olšan
 
Technologie zakládání porostů zemědělských plodin do širokých pásů se společnou aplikací hnojiva s osivem.
Radličkový secí stroj Excelent Premium
Plnění násypky secího stroje hnojivem UREA stabil
Návěsný postřikovač Mamut
Polní pokusy:
Ocenění Zlatý klas: