slider

Omezení rizik při hnojení dusíkem


31.01.2011
 
 
Poškození pšenice DAM 390
Poškození pšenice DAM 390

Optimalizace hnojení dusíkem a omezení rizik ve výživě rostlin dusíkem je jedním z rozhodujících kroků v pěstitelské technologii zemědělských plodin. Vždy jde o nalezení souladu mezi fyziologickými požadavky rostlin a dostupností dusíku.Nelze paušálně říci, že některé hnojivo je pro určitý zásah nejlepší.

Příjem dusíku rostlinami zpravidla předbíhá jeho uvolňování z půdy. Proto je potřeba tyto rozdíly pokrýt aplikací dusíkatých hnojiv. Jejich účinnost může být však značně rozdílná v závislosti na povětrnostních podmínkách (teploty a srážky), půdním druhu (lehká, střední, těžká půda) a stavu porostu.

Hnojivo začíná působit až tehdy, když se živiny dostanou do kořenové zóny. Riziko velkého zdržení účinku živin přináší aplikace hnojiv v suchém období, aplikace amonného dusíku (NH4+) na středních a těžších půdách, aplikace nitrátového dusíku (NO3-) v chladném období (teplota půdy do 5°C, tj. konec března až počátek dubna). Z hlediska rizika ztrát živin je nutné zvážit vyplavení nitrátového dusíku a těkání amonného dusíku do ovzduší.

Dalším významným faktorem je vytvoření optimální struktury porostu. Aplikace dusíku toto významně ovlivňuje a může strukturu ovlivnit jak pozitivně, tak negativně. Proto je třeba správně zvolit termíny, dávky a formy dusíku.

Ozimá řepka

Rozhodujícím faktorem je doba a intenzita nástupu jara. Při časném otevření jara na přelomu února a března je půda chladná a rostliny upřednostňují v příjmu amonný dusík (NH4+). Tuto formu ke kořenům rostlin dostaneme prakticky pouze v amidické formě (např. hnojivo UREAstabil) s následnou přeměnou v půdě, protože přímá aplikace formy NH4+ končí vazbou v sorpčním komplexu, čímž nedojde k prostupu do kořenové zóny. Dávka lidického dusíku (např. hnojivo UREAstabil) by měla činit na lehkých půdách cca 60 kg N/ha, na středních a těžších cca 80 kg N/ha. V další dávce je vhodné použít hnojiva typu LAV a DAM, či v případě potřeby síry LAS, DASA a SAM. Do hnojiva DAM a SAM se vyplatí přidat inhibitor ureázy v přípravku StabilureN.

Při otevření jara ve druhé polovině března a později je vhodné použít v první dávce hnojiva typu LAV a ve druhé dávce hnojivo UREAstabil. Je to proto, že při pozdnějším otevření jara se rychle prohřívá půda a jsou vytvořeny podmínky pro příjem NO3-. Hnojivo UREAstabil v tomto sledu aplikací snižuje riziko, že vlivem sucha nedojde k prostupu dusíku do kořenové zóny. Hnojivo si v tomto jarním období „počká na déšť“ po dobu přibližně dvou týdnů.

Pšenice ozimá

Do řidších porostů je vhodné použít hnojivo UREAstabil již v regenerační dávce, protože je porostu rychle k dispozici dostatečné množství dusíku k zahuštění. Na lehčích, promyvných půdách v dávce 40 až 50 kg N/ha, na středních a těžších půdách 50 až 70 kg N/ha. Pro produkční dávku je vhodné použít hnojivo LAV, DASA či DAM a aplikaci provést před začátkem sloupkování.

U optimálních a hustších porostů provedeme regeneraci hnojivem typu LAV. U optimálních porostů můžeme aplikovat dávku vyšší (50 – 70 kg N/ha) u hustších, kde potřebujeme omezit další zahuštění se použije dávka nižší (40 kg N/ha). Pro produkční dávku můžeme použít hnojivo UREAstabil.

Při použití hnojiva DAM se osvědčilo přidat StabilureN a provést aplikaci děrovými tryskami, které zachovávají hrubší charakter postřiku a tím dosahujeme vyšší účinnosti.

Při produkčním hnojení je nutné termín aplikace dostat do souladu s typickým průběhem srážek v dané oblasti.

Ječmen jarní

U ječmene je velmi významné udržet porost v období sloupkování vitální, bez nadměrné ztráty biomasy, protože se rozhoduje o udržení počtu klasů a zakládá se od konce odnožování klas. Vzhledem k tomu, že po vzejití porostu přijde zpravidla sušší perioda, musí být dusík v tu dobu již v kořenové zóně. Tím je snížen vliv sucha na porost.

Z uvedených důvodů je optimální aplikace hnojiva UREAstabil před setím, pod patu nebo přímo do seťového lůžka. Aplikujeme celou plánovanou dávku dusíku, nebo aspoň podstatnou část. UREAstabil má tu přednost, že vykazuje díky inhibitoru ureázy prakticky nulovou toxicitu pro vzcházející rostliny. Navíc dojde k lepšímu rozplynutí dusíku v kořenové zóně, než u běžné močoviny, nebo dusičnanu amonného.

Závěr

Z pohledu hnojení dusíkem nelze říci, že je určité hnojivo nejlepší pro řešení všech technologických vstupů. Volba typu hnojiva, termínu aplikace a dávky vždy závisí na podmínkách stanoviště, fyziologických požadavcích plodiny a průběhu teplot a srážek. Při aplikaci hnojiv nikdy nevíme, jak se budou vyvíjet podmínky vegetace, proto je potřeba minimalizovat rizika extrémních stavů.

Proto je potřeba sledovat čas a intenzitu nástupu jara, strukturu porostu, půdní druh a vláhové podmínky. Často lze pouze změnou termínu aplikace, druhu hnojiva a jeho dávky docílit lepšího výsledku, aniž by došlo ke zvyšování nákladů na hnojení.

AGRA GROUP a.s.
 
Ing. Jaroslav Mráz
 
Technologie zakládání porostů zemědělských plodin do širokých pásů se společnou aplikací hnojiva s osivem.
Radličkový secí stroj Excelent Premium
Plnění násypky secího stroje hnojivem UREA stabil
Návěsný postřikovač Mamut
Polní pokusy:
Ocenění Zlatý klas: